Walka o dziecko

malzenstwo

Szanowni Państwo, w niniejszym artykule chciałbym udzielić odpowiedzi parze czytelników, którzy zwrócili się do mnie z pytaniem odnośnie ustalenia ich kontaktów z wnuczkiem. Znajdują się oni bowiem w takiej sytuacji, że małżeństwo ich syna rozpada się i toczą oni walkę o to z kim dziecko będzie mieszkać. Czytelnicy nie chcą ingerować w wewnętrzne sprawy małżeństwa, jednakże z uwagi na powstały konflikt, właściwie stracili kontakt ze swoim jedynym wnukiem, z którym byli bardzo zżyci. Zdali zatem pytanie czy jest jakaś możliwość by wymóc taki kontakt na drodze prawnej.

Jest powszechnie wiadome, że w razie braku porozumienia pomiędzy rodzicami, każde z nich może żądać na drodze postępowania sądowego uregulowania kontaktów z dzieckiem. Takie kontakty obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zbieranie dziecka poza miejsce stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji i korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość. Artykuł 1136 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego analogiczne uprawnienia daje obok rodziców, innym członkom rodziny lub osobom bliskim. Otóż zgodnie z tym przepisem, ustalenia kontaktów może domagać się: rodzeństwo, dziadkowie, powinowaci w linii prostej, a nawet osoby które przez dłuższy czas sprawowały pieczę nad dzieckiem. Jestem zatem możliwość by kontakty z dzieckiem ustalić dla osoby całkowicie niespokrewnionej, jeśli sprawowała opiekę nad dzieckiem.

Sądem właściwym dla rozstrzygania sprawy o kontakty z dzieckiem jest sąd rejonowy – sąd opiekuńczy miejsca zamieszkania dziecka, a w braku miejsca zamieszkania sąd właściwy dla miejsca pobytu dziecka.

Gdy już uzyskamy stosowne rozstrzygnięcie warto pamiętać, że jeśli osoba pod której pieczą pozostaje dziecko, nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia, sąd opiekuńczy uwzględniając sytuację majątkową tej osoby, zagrozi jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku. Jeżeli nie wpłynie to na poprawę postawy tej osoby sąd opiekuńczy nakaże zapłatę sumy pieniężnej ustalając jej wysokość stosownie do liczny naruszeń.

Jak zatem widać, czytelnicy jako dziadkowie mają prawo wystąpić do sądu o ustalenie kontaktów z wnukiem. Jeśli po uzyskaniu wyroku, nadal nie będą mogli swojego prawa wyegzekwować, to sąd wymusi przestrzeganie orzeczenia przez groźbę nakazu zapłaty, a jeśli to nie poskutkuje, przez wydanie nakazu zapłaty.